fbpx

Domatesde Utelka Kaolin Kili Uygulaması

Domateste Utelka Kaolin Kili Uygulaması

Domates yılın her mevsimi tüketilen üretimine büyük ihtiyaç duyulan bir üründür. Domates yetiştiriciliği zorlu bir iştir, zorlu olmasının sebebi domatesin hastalıklardan ve çevre şartlarından kolay etkilenebilir bir yapıya sahip olmasından kaynaklıdır.

Domateste görülen başlıca hastalıklar; kurşini küf hastalığı, benek hastalığı, kırmızı örümcek, yaprak küfü, erken yanıklık hastalığı, domates güvesi (tuta) vb. gibi daha birçok hastalık riski vardır.

Utelka Kaolin Kili bitkiyi ince beyaz bir şeklinde sarar ve izolasyon özelliği sayesinde donlardan soğuklardan ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Ayrıca kapladığı beyaz zar tabakası sayesinde zararlıların bitkiyi tanımasını engeller bu sayede böcekler bitkiye zarar vermez. Bakterilerinde bitki yüzeyine tutunmasını engeller ve hastalıktan korur.

Utelka Kaolin Kili kullanılan üründe verim en yüksek seviyede olur. İçeriğindeki potasyum ve kükürt sayesinde yaprak gübresi yerine geçer ve bitkiyi besler.

Domateste Utelka Kaolin Kili Uygulaması Dönemi

İlk uygulama 3 – 4 yaprak çıktıktan sonra %3 oranında Utelka Kaolin Kili karıştırılarak yapılır.

Daha sonraki uygulamalar çiçek dönemine kadar 15 günde bir %3 lük şekilde yapılır.

Çiçek döneminden sonra çiçek taneye döndüğü zaman %3 lük bir uygulama daha yapılır.

Bundan sonraki uygulamalar meyve olgunluk dönemine geçene kadar üzerindeki beyazlık (kaolin kili) azaldıkça uygulama yapılır.