fbpx

Narda Utelka Kaolin Kili Uygulaması

Narda Utelka Kaolin Kili Uygulaması

Nar üretimi ülkemizde gittikçe artmaktadır, narın en büyük sorunu dışının koyu renkli olmasından dolayı güneş ışınları doğrudan üzerine çekmesidir.

Doğrudan güneş ışığına maruz kalanda narda çatlamalar ve açmalar meydana gelmektedir. Utelka Kaolin Kili ince beyaz bir zar şeklinde bitkiyi sarar ve güneşin zararlı ışınlarını geri yansıtarak meyveyi güneşin zararlı etkilerinden korur.

Utelka Kaolin Kili nardaki kahverengi leke hastalığı, meyve çürüklüğü, harnup güvesi, portakal güvesi, Akdeniz meyve sineği, yaprak biti, unlubiti, sarıkurdu vb. gibi zararlı böceklerden ve mantar hastalıklarından koruma sağlar.

Larva ve bakteriler genellikle ağaç kabukları ve dallarına yerleşir, havaların tekrar ısınması ile bunlar olgunlaşmaya ve yayılmaya başlar. Utelka Kaolin Kili zamanında uygulanırsa larvaların ve bakterilerin üzerini kapatarak hava almasını engeller ve zararlıların ölmesini sağlar.

Utelka Kaolin Kili Narda Uygulama Zamanı

ilk uygulama hasat sonrası yapılır.

Çiçek açımında önce ikinci uygulama yapılır.

Çiçek tomurcukta iken (saçma tanesi büyüklüğündeyken) üçüncü uygulama yapılır.

Meyve ceviz büyüklüğündeyken dördüncü uygulama yapılır.

Son uygulama meyve olgunlaşmaya geçmeden önce %3 oranında karıştırılarak uygulanır.

Son uygulama dışındakiler 100 litre suya 5 kg kaolin kili olacak şekilde karıştırılarak uygulanır.

Son uygulama dışındaki uygulamalarda kalıcılığı arttırma amaçlı reçine bazlı doğal yayıcı yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilmektedir. Reçine bazlı doğal yayıcı yapıştırıcı yoksa pekmez veya toz şeker karıştırılabilir.