İncirde Utelka Kaolin Kili Uygulaması

İncirde Utelka Kaolin Kili Uygulaması

İncir yetiştiriciliği ülkemizde önemli bir yere sahip olan üründür. Yazın güneşin zararlı etkileri incirde güneş yanıklarına ve açmalara sebep olmaktadır.

Utelka Kaolin Kili bitkiyi ince beyaz bir zar şeklinde kaplar. Bu kaplama beyaz olduğu için güneşten gelen kızılötesi (IR) ve ultraviyole (UR) ışınlarını geri yansıtır ve bu sayede güneşin zararlı etkilerinden bitkiyi korumuş olur.

Çiçek açımından önce yapılan uygulamalarda ise kabuk ve dallarda bulunan zararlı böcek, sinek larvalarını ve bakterilerin üzerini kapatarak havasız bırakır ve ölmesini sağlar bu sayede hastalıklara karşıda koruma sağlar.

İncirde görülen kırmızı örümcek, incir kurdu, ekşilik böceği, sirke sineği gibi zararlılara karşıda Utelka Kaolin Kili koruma sağlar. Utelka Kaolin Kili sadece incir kurutma zamanında ilek sineğinin incire gelmesi için uygulanmaz. Bu dönem geçtikten sonra uygulama yapılabilir.

Tarım Orman Bakanlığı’nın sarılop incirinde yapmış olduğu çalışmada kaolin kili uygulanan sarılop incirinde en yüksek verimin alındığı gözlenmiştir. Bu çalışma bizzat Tarım Orman Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Araştırma ile ilgili detaylı bilgi için Tarım Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İncirde Utelka Kaolin Kili Uygulama Dönemleri

  • İncirde ilk uygulama hasat sonrası yapılır
  • İkinci uygulama Aralık gibi kış aylarında yapılır. Bu dönemde yapılan uygulama donlara karşı ağacı koruma amaçlı olarak yapılır.
  • Üçüncü uygulama çiçek açımından önce yapılır. Bu dönemde yapılan uygulama ağaç kabuğunda ve dallarında bulunan zararlı böcek larvaları ve bakterilerin bahar aylarında uyanmasını önlemek içindir. Utelka Kaolin Kili bakteri ve larvaların üzerini kapatır havasız bırakarak ölmesini sağlar tamamen doğal bir ürün olduğu için zehirleyerek öldürmez.
  • Dördüncü uygulama çiçek açımından sonra meyve saçma tanesi büyüklüğündeyken yapılır.
  • Beşinci uygulama meyve 2 cm cıvarındayken yapılır bu dönemde 100 litreye 2.5 kg yani yarım doz uygulama yapılması ve herhangi bir yayıcı yapıştırıcı ile karıştırılmadan atılması tavsiye edilmektedir.

Utelka Kaolin Kili 100 litre suya 5 kg oranında karıştırılarak sırt tulumbası veya taral ile atılabilir. Son uygulamada yarım doz (100 litreye 2,5 kg) uygulama yapılmalıdır. Beşinci uygulama dışındakilerde kalıcılığı arttırma amacı ile reçine bazlı doğal yayıcı yapıştırıcı ile uygulanması tavsiye edilmektedir. Reçine bazlı doğal yayıcı yapıştırıcı yoksa pekmez veya toz şekerde kullanılabilir.


numara


“UTELKA Kaolin Kili ilaç değildir, gübre değildir. Destek grubudur .”

UTELKA Kaolin Kili

UTELKA Maden Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
Gümüş çeşme Mahallesi 369. Sokak
Ticaret Borsası Sitesi No: G 12/1B
Altıeylül / Balıkesir
Telefon: 0266 606 0 450

close

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Fırsatları, kampanya ve duyuruları ile ilgili e-posta almak ister misiniz?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Görüşme Başlat