Pirinç Zeolit uygulması

Toprak Bilimlerinde İletişim ve Bitki Analizi
Cilt 38, 2007-Sayi1-2
Zeolit Uygulamasının Pirinç verimi, Azot geri kazanımı ve Azot Kullanım Verimliliği Üzerine Etkileri
M.Kavoosi
Sayfalar 69-76 Online yayın Tarihi 30 Ocak 2007

Zeolit Pirinç Uygulaması

Doğal zeolitlerin ve bunların bolluğunun eşsiz katyon değişimi, adsorpsiyon, hidrasyon-dehidrasyon ve katalitik özellikleri, toprak değişiklikleri, yavaş salınımlı gübreler ve diğer malzemeler gibi çok çeşitli tarımsal işlemlerde kullanılmalarını teşvik etmiştir.

Pirinç tanesi verimini, Azot geri kazanımını ve N kullanım verimliliğini arttırmak için doğal bir klinoptilolit kullanmanın fizibilitesini araştırmak için İran’ın Guilan eyaletindeki kaba dokulu pirinç tarlasında bir deney yapıldı. Toprağa 60 kg N ha -1 olan ve olmayan 3, 8, 16 veya 24 ton Zeolit ha-1 seviyesi dahil edilmiştir.

Üre olarak ve bunların tahıl ve saman üzerindeki etkileri, mevcut K, görünür N feri kazanımı, N kullanım verimliliği ve bazı toprak özellikleri belirlenmiştir. Sonuçlar, muamelelerin pirincin tane verimi, savan ve yeke sayıları üzerinde anlamlı bir pozitif etkisini gösterdi.

A’lı tüm zeolit seviyeleri, 60 kg N ha-1 ve kontrol tedavisine kıyasla tane veriminde önemli bir artış gösterdi. Zeolit uygulaması aynı zamanda toprakta bulunan potasyum ve pirinç samanından alımını önemli ölçüde arttırmıştır. En düşük görünen N geri kazanımı (%40) 60 kg N ha-1 uygulamasından elde edilirken 8 veya 16 ton Zeolit ha-1 uygulaması görünür N geri kazanımını %65’e kadar arttırmıştır. Azot kullanım verimliliğide arttırıldı.

close

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Fırsatları, kampanya ve duyuruları ile ilgili e-posta almak ister misiniz?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Görüşme Başlat