KAOLİN KİLİ MADENLERİMİZ!

2015 yılı Sonbahar’ında arkadaşım ve dostum Mustafa KARANFİL’in daveti üzere Sındırgı ilçemizin sınırlarında kalan ve Ulus Dağlı’nın da seyredildiği yüksek bir alanda olup, 700 yıllık yerleşik tarihe sahip Mumcular köyünün üst tarafında bulunan, Kaolin Kili madenini ziyaret ettim.

Çevreye hayran kalmamak mümkün değil. Muhteşem bir doğa. Tam karşımızda bir duvar gibi duran ormanın ardı da, Demirci ilçemiz.

Madendeki barakalarda konaklayıp, toprağımızın bereketi olup özelliklerinden pek çoğumuzun haberdar olmadığı Kaolin kilini tanımış, dokunmuş ve incelemiş oldum.

Kaolin kili Rusya’da işleniyor ve işlenmiş Kaolin bize de ve de çok pahalıya yolla döndüğü gibi, dünya’da pek çok, öyle ki; aklımıza dahi gelemeyecek sayıda maddemin – ürünün imalatımda kullanabiliyor.

Amma Kaolin ‘in en önemli etki ve gücünün ise bitkilerin sağlıklı gelişim ve sağlıklı ürün vermelerinde de olan etkisidir.

Doğal, hiç bir kimyevi katkıları olmayan doğal bir ilaç ve gübre olduğu da anlaşıldı.

Son 3 yıldan beri Kaolin’i böceklenme ürün ve bitkilere sulandırılıp püskürtüldüğünde, dikilen meyve fidanlarının kök toprağına öğütülmüş toz olarak döküldükten sonra alınan verimin, civcivlerin ve de tavukların hastalıktan korunması İçin içme sularına karıştırıldığında etkisinin tam ve tek kelime ile mucizevi olduğu, Kaolin’i kullanmış olan çiftçilerden ve üreticilerden öğreniyoruz.

Tanrı’nın bize sunduğu pek çok nimet ve değerin kıymetini bilememiş ve yabancıların ellerine teslim etmişiz, geçmişte.

Umarım ve de inşallah halkımız, çiftçi ve üreticilerimiz, Tanrı’nın bize sunduğu bu mucizevi nimetimizin kıymetini bilir ve değerlendirebiliriz.

close

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Fırsatları, kampanya ve duyuruları ile ilgili e-posta almak ister misiniz?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Görüşme Başlat